Şu saatlerde neredeyse kimsenin anlam veremdiği döziz TL oynaklığı herkesin gündeminde. Peki ne oluyor?

Ekonomi Profesörü Ümit Akçay bu konuya Twitter hesabından değindi.

İki seçenek vardı: Çok yüksek faiz artışı ya da sermaye kontrolü. Bugün açıklanan program ile üçüncü seçenek ortaya çıktı: Kamu bütçesini kullanmak. Detaylar ortaya çıksın konuşalım ama çok önemli olabilir.

Bütün dünyada Pandemi döneminde yapılan iş (kamu bütçesini kullanmak) TR'de yapılmamıştı. Şimdi her şey 2023'e ayarlı olarak kullanılmaya başlanıyor.

En büyük sorun içerideki döviz talebiydi. Devlet, mevduat faizi ile kur artışı arasındaki farkı garanti ediyorsa bu talep gevşeyebilir.

BU BİR FAİZ ARTIŞI MI?

DURMUŞ YILMAZ:

Durmuş Yılmaz: “Bu bir faiz artışıdır. Klasik AK Parti politikalarının 'U' dönüşüdür... Piyasa Erdoğan’ın açıklamasını satın almadı, bankalardan bir satış var. Yarın sabah kaldığımız yerden devam edecek gibi duruyor...

Bu sadece birileri için bir alım fırsatıdır. Bu sadece sığ piyasalarda oldu, artış yarın sabahtan itibaren devam edecektir. Bu hamle belirsizliği artıracak, insanlar bu şekilde yatırıma falan gitmez. Var olan kaosu ve karmaşayı daha da artırdılar.

"Bir düzenleme yapılması lazım, bu düzenleme olmadan böyle bir uygulama yapılamaz. Kamudaki kaynağı özel bankaları nasıl aktaracaksınız? Bu mümkün değil.”