Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından sonra gündeme gelen Latince persona non grata yani Türkçesiyle 'istenmeyen kişi' ilan etmek ne anlama gelir? Ne gibi durumlarda ilan edilir?

İstenmeyen kişi ilanı devletlerarası hukukta, egemen ülkenin sınırlarında istemediği bir kişiyi ilân ederek ülke sınırları dışına çıkarma bildirisidir. Bu, uluslararası hukukta en şiddetli kınama biçimlerinden biridir.

İstenmeyen adam ilan edilen kişi sınırları terk etmekten kaçınır ve reddederse sınır dışı ilan edilir veya dokunulmazlığı kaldırılır. Yasal süreç. bu şekilde başlamış olur.

İstenmeyen adam ilân edilen kişi ülkeyi terk etmekte isteksiz davranır ya da bunu reddederse ya doğrudan sınırdışı edilir ya da ülke yasalarına uygun biçimde diplomatik dokunulmazlığı kaldırılarak itham edildiği konular hakkında yasal süreç başlatılır. Bu, kovuşturmalardan muaf yabancı misyonlara uygulanan en ciddi yaptırımlardan biridir.

Türkiye bunu ne için uygulayacak? Ne olmuştu?

İş insanı Osman Kavala’nın yargılanma süreci ilgili açıklama yapan ülkeler
🇺🇸 ABD
🇩🇪 Almanya
🇨🇦 Kanada
🇫🇷 Fransa
🇫🇮 Finlandiya
🇩🇰 Danimarka
🇳🇱 Hollanda
🇳🇿 Yeni Zelanda
🇳🇴 Norveç
🇸🇪 İsveç

ABD’nin de aralarında bulunduğu bu 10 ülkenin büyükelçi-maslahatgüzarları, Dışişleri Bakanlığı’na çağrılarak uyarılmıştı. Türk hükumeti yetkilileri bu uyarıları Türkiye'nin iç işlerine karışmak olarak nitelendirerek sert açıklamalarda bulunmuştu. Erdoğan, yeni açıklamarında dozu yükselterek "istenmeyen adam" ilanından söz etti ve talimat verdiğini açııkladı.

haberreport.com